FINDIK DONUYOR

Fındıkta 2014 yılında yaşanan don afeti bu yılda mı tekrar edecek? İşte bu soru milyonlarca Karadenizli fındık üreticisinin bugünlerde adeta kabusu olmuş durumunda.

Ordu’da birkaç gündür yağışlı hava ve beraberinde gelen soğuk hava etkisini gösteriyor. Mart ayının 15’ini geçmemize rağmen özellikle orta ve yüksek kesimlerde kar yağışı etkisini göstermeye devam ediyor.

Yağan kar nedeniyle yeni yeni yaprak açan fındık bahçeleri de kar altında kalmış, hatta bazı bölgelerde donda etkisini göstermiş durumda. Birçok kişi sosyal medya hesaplarından Ordu’nun farklı bölgelerinden bugün yayınladıkları fotoğraflarla durumun vahametini gösteriyor.

Meteoroloji Samsun 10. Bölge Müdürlüğü tarafından 14 Mart Pazartesi günü yapılan zirai don uyarısında ise asıl tehlikenin Perşembe ve Cuma günleri için olduğu uyarısı gelmişti.

Perşembe ve Cuma günleri, Ordu’nun orta ve yüksek kesimlerinde hava sıcaklığının eksi değerlere kadar düşeceği tahmin edilirken, Mesudiye, Gürgentepe, Akkuş, Aybastı, Kabadüz, Gölköy gibi ilçelerde eksi 10’lara kadar düşeceği değerlendirildi.

Bu durum karşısında ise üretici 2014 yılının mart ayında yaşanan zirai don afeti gibi bir afetle karşı karşıya kalma endişesiyle karşı karşıya kalırken, “bu sene zaten fiyatlara nedeniyle büyük şok yaşadık. Birde fındığı don vurursa vay halimize.” demekten kendilerini alamıyorlar.

Haberin Diğer Fotoğrafları

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

FINDIK DONUYOR

Fındık

21/03/2016 | Yorum Yok | 835 | sercan5252