HEDEFTE 75 MİLYAR DOLARLIK PASTA VAR

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı -İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programı- Hayat Boyu Öğrenme 2”  başlığı altında “İş’te Kadınlar” adıyla, Ordu Ticaret Borsası tarafından “Eş Başvuru Sahibi” olarak, hazırlanan proje kabul edildi ve 22 Eylül 2016 tarihinde de sözleşme imzalandı. Butik çikolata sektörü yaratmayı hedefleyen 168 bin Avro bütçeli olan proje 1 Ekim 2016 tarihinde uygulamaya konuldu şayet bir uzatma talebi olmazsa 12 ay gibi bir uygulama süresine sahip.

Proje hakkında açıklama yapan Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman çikolata denildiğinde akla ilk gelenin fındık olduğunu hatırlatarak, “Türk fındığı kalite ve raf ömrü yönünden dünyanın en kaliteli fındığı olarak çikolata sektöründe rağbet görmekte olup; vaz geçilmez bir öneme sahiptir. Dünya çikolata sektörü 6 milyon ton ve 75 milyar doları geçen bir işlem hacmine sahip olup; üretim ve tüketimde İsviçre başı çekmektedir. Türkiye bu sektörden sadece 80 milyon dolar gibi bir ihracat geliriyle oldukça küçük bir pay alabilmektedir. Çikolata için en önemli ve en kaliteli girdi olan fındığı en çok ve en kaliteli olarak üreten Türkiye’nin bu devasa sektörden aldığı pay oldukça kaygı vericidir.”

75 milyar dolarlık çikolata sektörünün en temel girdisinin fındık olduğunun altını çizen Kahraman, “Fındık bizim için temel ihraç ürünü olup hâkim pazar da AB ülkeleridir. AB ülkeleri Türk fındığını büyük oranda çikolata sektöründe kullanmakta ve bizim 2,5 milyar dolar ihracat geliri elde etiğimiz fındık 75 milyar dolarlık bir sektörün en temel girdilerinden biri olarak katma değer kazanmaktadır. Bu küçük analiz bile, kendi ürünümüze katma değer kazandırmamız durumunda elde edeceğimiz maddi kazanım ve prestij hakkında sağlam ipucu vermektedir.”

Borsa Başkanı Kahraman son olarak, “Belki 75 Milyar dolarlık bir sektör için 168 bin Avro’luk bir proje küçük gibi görülecektir ama unutmamak gerekir ki “Bin fersah yol bir adımla başlar.” Bizler bu inançla kentimizin ve ülkemizin değerlerini kıymetlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Bizlerin temsil ettiği bu kurumların başında “Ticaret” unvanı bulunmaktadır. O halde ticarete konu tüm mevzulara kafa yormak, iş üretmek bizim hem yasal hem de vicdani sorumluluğumuzdur.”

Orducu

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz

HEDEFTE 75 MİLYAR DOLARLIK PASTA VAR

Ekonomi

31/12/2016 | Yorum Yok | 815 | sercan5252